Kanak

Kanak suyu köymüz Topaktas’in dogusunda bulunan Asagi ve Yukari Yahyasaray köyünün az yukarisinda Akdaglarin eteklerinden dogup, kaynak sulari ve dere yatagi sularinin birlesmesiyle olusur.
Yani kanak suyu yaklasik Yukari Yahyasaray köyünden baslayip Asagi Yahyasaray sonra Topaktas arazilerinde Kemer köprü denilen yerde Evciler köyünden gelen Evciler suyu ile birlesip batiya dogru Azapbasli, Emirbey ve diger yazi köylerinden geçerek Karayakup kasabasina, sonra Sarikaya’nin hemen yakinindan batiya dogru ilerleyerek Sarikaya’nin içinden geçen Sarikaya suyu ile birleserek Gelingüllü barajina, buradan da Sefatli’deki Delice irmagina daha sonra da Kizilirmak’a karisarak Kara denize ulasir.

Kanak suyu köyümüz ve akinti güzergahinda bulunan diger köyler için büyük bir nimettir. Fakat sunuda itiraf etmek gerekir ki Kanak suyundan belkide en az istifade eden köy bizim köyümüzdür. Yetmisli yillarin sonlarina kadar belki köy halkimiz bir nebzede olsa bu sudan, sulama ve su degirmenleri gibi ihtiyaclar için faydalanmislardir. Fakat seksenli yillardan günümüze kadar artik bu ugraslar azalmis veya tamamen terkedilmistir.

Kanak suyu, kanak bogazi boyunca uzanan arazilerimizde bir zamanlar bahçeler bostanlar, su degirmenleri vardi. Bu arazilerde köyün kendi ihtiyacini karsilayan patates, sogan, fasulye, pancar,yonca ve benzeri ekilirdi. Ayrica Kanak bogazinda elma, armut, erik gibi meyvelerimizde çok meshurdu.( Bu bahçe ve bostanlari bekledigimiz, kanak suyunda çimip, tozlu yollarinda oynadigimiz, civil civil sesler, simdi ta uzaklardan sanki bana sesleniyor ve o çocukluk yillarimi tatli bir ani olarak hala aklimdan çikartamiyorum.)

Kanak suyunun yukari kisimlarinda Asagi Yahya Saray köyü arazisi ile Topaktas köyü arazisinin birlestigi yerde Yahya Saray köyü baraji yapilmistir. Bu baraj su anda sadece sulamaya yönelik olup ileride belki bir elektrik üreticisi olarakta kullanilabilecegi söylenmektedir.Sulama baraji olarak kullanilan kanak suyu çok uzaklari Sarikaya’nin çesitli köylerini hatta Bogazliyan’a bagli bazi arazileri dahi yeralti kanallari vasitasiyle sulamaktadir.

Kanak bogazinda ve sadece köyümüzün arazilerinde bulunan findik agaçlarin dan da bahsetmeden geçemiyecegim. Bu findiklar yabani findiklar olup, o civarda sadece Topaktas köyü arazilerinde mevcut,kendi halinde büyüyen hiç bir bakim yapilmayan adeta bir çalilik, fundalik gibidir. Daha tam olgunlas madan köyümüzün çocuklari ve civar köylerden gelenler bu findiklari toplarlar. Buradaki findiklar ticaret amaçli olmayip, oraya gelen büyük küçük herkesin toplayip eglencelik olarak yedikleri findiklardir.Sayet yazin izin mevsiminde yolunuz oraya düserse,önce baraja ugrayip biraz balik alip, oradaki o güzel yesillikleri seyrederek cigerlerinize temiz havayi teneffüs ederek, sonrada o findiklarin arasinda buz gibi akan ACAOLUK veya SEKER PINARI dedigimiz çesmelerin suyunu yudumlarken, bir taraftan balik pisirip bir taraftan findik toplamanizi, sehir gürültüsünden uzak güzel bir gün geçirmenizi sizlere tavsiye ederim.

Hani bir zamanlar kanak bogazinda bostanlar, elma, armut agaçlari var demistik ya, simdi artik buralara bostanlar ekilmiyor, buradaki elma armut agaçlari kesilip yerine kavak agaci dikilmektedir.Artik kanak bogazi eski canliligini kaybetmis olup, köyde ikamet eden insanlarimizda buralarin bakimi ile fazla ugrasmak istemedikleri için böyle bir tercih yapmislardir. Ve bu insanlarimiz sebze ihtiyaçlarini karsilayacak bostan yerlerini artik,köyün içinde yaptiklari yüz ikiyüz metre karelik bostanlardan karsilamaktadirlar, veya yetmedigi zamanlar kaza (Sarikaya) ya gidip oradan satin almaktadirlar.

Geef een reactie