Yemeklerimiz

Köyümüzün çok çesitli yemekleri vardir.Biz bunlarin bazilarini ve en meshur olanlarindan birkaçini burada belirtecegiz.

 

Cacik: Ilkbahar harman yerinde yetisen madimak denen ve köyümüzde cacik da denir, daha yeni büyümeye baslarken henüz çil halindeyken de toplanip sulu bir yemek olarak pisirilir ve bunu yufka ekmekle banaklamanin tadi bir baskadir. Bu madimak biraz daha büyüyünce toplanip kurutulur yemek olarak kisa saklanir.
cacik

Manti: Içine kaynatilmis patates ezmesi veya et konularak kizil [yagli] veya ayranli olarak yapilir.

manti
Katikli as: Yarmadan yapilan bu yemek de soframizin vazgeçilmezleri arsindadir.
Bulgur pilavi: Tursu ayran veya yogurt ile ve birde kuru yufka ekmegin üzerine dökülmek suretiyle bir baska damak zevki verir.

bulgur pilavi
Arabasi: Bu yemek kisin yenir ve çorbasi genellikle av hayvanlarinin etinden yapilir.

arabasi
Eriste: Mantiya benzer ve ramazan aylarinda sahurda elma, armut, erik hosafi (kompostu) ile yenen vazgeçilmez yemeklerimizdir.

eriste
Keskek: Eskiden genellikle dügünlerde yapilan keskek asi da yarma et suyu ve et ile yapilir.

keskek
Kete: Sacda yapilan kete de içine çesitli baharatlar ve yaprak halinde dogranmis patates ile yapilir, sicak iken yenmelidir.

kete
Degirmen çöregi: Her zaman yapilmayip sadece degirmende un ögütüldükten sonra hamuruna hiç tuz koymadan yapilip sicak kül içinde pisirilen degirmen çöreginin tadida bir baskadir.

corek
OMAÇ: Hakiki tereyagi ve yumurtadan yapilan omaç, gerçekten köyümüzün belkide en popülir yiyecegidir. Malzemesi sadece yufka ekmek yumurta ve tereyagindan olmasina ragmen çok meshurdur.

omac
Mantar: Yine baharin çalilarin arasindan ve taze ekin tarlalarindan toplanan etli mantar da çok lezzetlidir.

mantar
Yemlik ve kuzukulagi: Türkülerimize konu olmus yemlik ve kuzukulagi yemek olarak olmasa da ekmegin arasina konulup tuzlanarak yenir. Kavurga, sulu köfte, as bulamasi, dürcük çorbasi, sütlü as, hedik, çökelek, kuru ve yesil fasulye, pezik tursusu ve sini gibi yiyecekler köyümüzde en fazla bilinen yiyeceklerdir.

Geef een reactie