Komsular

Köyümüz Topaktas’in kurulus yeri yesillik ve ormanlarin içinde olmasi münasebetiyle, bir komsu köy hariç genelde komsu köylerle olan arasindaki mesafe uzaktir. Baslica komsu köylerimizi su sekilde siralayabiliriz. Akdagmaden’ ine bagli Akçakisla köyü en yakin köy olup, Topaktas köyünün kuzey kisminda yer alir. Dogusunda Çayiralan’a bagli Asagi Yahyasaray,güney dogusunda Evciler köyü, güneyde Alidemirci köyü ve bati kisminda Azapbasli (Azapbasi) köyü bulunmaktadir.

Köyümüz ilk zamanlar Çayiralan’a bagli bir köy iken,1984 yilinda Sarikaya’ya baglanmis ve yine ayni yillarda köyümüze Akçakisla’da bulunan Akdag deri sanayii elektrik santralindan, elektrik sebeke sistemi vasitasiyle elektrik getirilmistir.

Köyümüz ile Çayiralan arasindaki mesafe karayolu ile ulasima elverisli olmayisindan dolayi resmi islemler (askerlik,dogum,ölüm,vs) haricinde her türlü alis veris Sarikaya ile yapilmaktaydi, iste bu sebeplerden dolayi Sarikaya’ya baglanmistir. Ayni zamanda köyümüzde çok evde telefon hatti bulunmaktadir.

Geef een reactie