Köyün Hikayesi

Anadolu’nun çesitli yerlerinde oldugu gibi, Yozgat ve civarindaki bazi Türk boylari da konar göçer yasamlarini sürdürmektedirler. Gerek yapilan savaslar ve gerekse diger sebeplerden dolayi Türk boylarinin büyük bir çogunlugu parçalanmis, o büyük ve kalabalik uç beyleri bölünmüsler hatta bunlar çogu yörelerimizde görüldügü gibi küçük aileler olusturmuslardir. Bu aileler genellikle gittikleri yerlere hangi boydan veya hangi beylikten geldiklerini ya yerlestikleri yerlere isim olarak vermisle, veya yerlestikleri yerlerde o isimle anilir olmuslardir.

Iste bizim köye gelip yerlsen atalarimizda bu sekilde bölünmüs parçalanmis ailelerden olusmaktadir. Yapilan incelemeler sonucu 18. yüzyilin ortalarinda (burada kesin tarih bilinmiyor) Topaktas köyü topraklarina, kendilerine TATARLAR veya TATAROGULLARI denilen üç kardes ki, bunlarin isimleri, Hasan, Abbas ve Salavurtlar gelip yerlesmisler. Ve bunlari müteakiben Civezler ve Köçekler yerlesmislerdir. (Yukarida geçen ve de daha sonra gelecek olan sülale isimleri zannedersem bu sülalelerin gerçek isimleri degildir. Fakat bu isimleri nereden ve nasil aldiklari kesin bilinmiyor.Belki eski arsivlerde bunlarla ilgili daha genis bilgiler bulunabilir.

Biz burada meselenin daha iyi anlasilabilmesi için bu isimleri simdiki kullanilan ve bu sekilde bilinen isimlerle belirtecegiz. Maksadimiz hiç kimseyi rencide etmek veya asagilamak olmayip sadece daha iyi anlasilmasi için orjinal haliyle yaziyoruz. Bu ailelerin o zamandan simdiye kadar olan uzantilarini yazimizin devaminda bulabilirsiniz.

Bu yerlesme gerçekten yerlesik bir hayat düzenimi yoksa yine göçebe hali mi tam bilinmez. Tatarlar veya Tatarogullarina mensup bu üç aileden Hasan isimli sahis ve diger aileler hayvanlarini daha müsait otlatabilecek yerler temin etmek için, Topaktas’ta kisa bir müddet kaldiktan sonra simdiki evciler köyünün bulundugu ve Karazap köyünün yerlesmis oldugu yere gidip yerlesir. Köçekler isimli aile ise simdiki Hasbek denilen yere yerlesir. Köyümüzde o zaman sadece Abbas denilen sahis kalir. Burada Civezler denilen soyun daha sonra bu köye geldigi bilinmektedir.

Abbas köyde yalniz kalir. O zaman bu topraklar Osmanli idaresindedir. Malum oldugu üzere Osmanlilarda Salma denilen bir çesit vergi sistemi vardir. Iste köyümüzde kalan bu Abbas denen sahsa da salma denen köy vergisi gelir. O köyde bulunan bir ailedir,oysa gelen vergi bir köyün ödemesi gereken vergidir.Abbas zamanin yöneticisine gidip bu verginin çok yüksek oldugunu, kendisinin orada sadece bir aile oldugunu, digerlerinin Topaktas köyünden baska yerlere göç ettiklerini söyler. Vergi memuru bu verginin mutlaka ödenmesi gerektigini aksi takdirde daha büyük cezanin gelebilecegini söyler. Abbas, o halde bu köyden baska yere gidip yerlesen ailelerin tekrar Topaktas köyüne geri getirilmesini dolaysi ile aileler ne kadar çok olursa kendisinin de vergi yükünün o kadar az olacagini ve ödenebilir makul seviyede olacagini vergi memuruna söyler. Ve neticede, Hasan adli sahis Karazap’tan ve Köçekler de Hasbek’ten alinarak tekrar Topaktas’a yerlestirilir. Bu üç aileye birde Civezler ailesi katilmak suretiyle toplam dört aileden köyümüzün kurulusu baslar.Bu ailelerin nüfusu o zaman itibariyle ne kadar veya kaç kisi oldugu kesin bilinmemektedir. Zamanla bu aileler burada çogalir ve simdiki haliyle köyde, köy disinda ve Avrupada kalanlarla 100 haneyi geçmektedir.

Köyümüzde halen su anda bulunan aileleri su sekilde siralayabiliriz; TATARLAR veya TATAROGULLARI ; Bu sahsa mensub üç aile vardir demistik, bunlar; Hasan, Abbas ve Salavurt. Simdi bunlarin ve diger ailelerin bugünki uzantilarini, en son bilinen hallerini soyadlari ile birlikte görelim.
1-Hasan ; Bu sahsin çocugu olmayip nesli kesilmistir. (Burada bir numara ile verdigimiz Hasan Tatarogullarinin yukarida geçen birinci göbekten ilk oglu olmayip daha sonraki ogullarindan birisidir. Yani Tatarogullarinin torunlarindan olup, kaçinci göbekten torunu oldugu tam bilinmiyor.Iste bu sebepten Hasan adli sahsin nesli olmadigi için daha sonra Tatarogullarinin ismi de zamanla degistirilip Hasan’in adini yadetmek için Hasanlar olarak degistirilmistir.)
2-Mehmet; Hasbi,oglu, Ali ogullari; Nurettin, Hasbi ve Hayri POLAT.
3-Ömer; Kekeç Salih oglu Duran, ogullari Salih, Nizamettin, Nazim ve Cabir KOÇ

Ömer; Ali Hoca, ogullari Haci Ömer, Ahmet, Ali Mehmet ve Necati KILIÇ. Ömer; kizi Ayse (Hasanin Ayse) Ayse’nin kocasi Molla Mehmet ( bu sahis çok kücükken henüz çocuk yasta iken Akçakisla köyünden getirilip büyütülmüs, zamanin hocalarinda okutulmus dindar çok muhterem bir zattir. Ve Ömerin kizi Hasanin Ayse ile evlendirilip köyümüzde kalmistir.) Çocuklari Mehmet ve Yusuf POYRAZ.Yukarida ismi ve soyadlari geçen bu aileler simdi halen köyümüzde Hasanlar diye anilmaktadirlar.

Abbasgil ; Yalçin ve Kaya soyadina mensup aileler, Tatarogullarinin Abbas soyundandirlar. Salavurtlar ; Güler ve Durmaz soyadli aileler de Tatarogullari ve Salavurt soyundandirlar. Civezler : Tastan ve Solmaz soyadli aileleri Civezler soyundandir.
Köçekler : Dogan soyadli ailelerin hepsi de bu soydandir.

Geef een reactie