Tarih

Iç Anadolu’nun tam orta yerlerinde Yozgat’in güney dogusunun ücra bir kösesinde kurulmus kücük sirin, fakat imar yönünden bir hayli ihmal edilmis bir Anadolu köyüdür Topaktas’imiz.Köyümüz Topaktas’in tarihini tam bilmek için, söyle tarihin derinliklerine inmemiz gerekmektedir.
Orta Asya’dan göc eden Türkler meshur 1071 yilindaki Malazgirt savasindan sonra Anadolu’yu yurt edinmeye baslarlar. Anadolu’nun iç kisimlarina yerlesmeye devam eden Türk boylari, bu yerlestikleri yerlere önceleri uç beyi olarak iskan ettirilirler.Zaman gelir bu uç beyleri yeni gelen göçlerle dahada kalabaliklasarak Anadolu’da çesitli isimler adi altinda beylikler olustururlar.

Yozgat ve civarina da Türklerin Oguz boylarindan gelen DULKADiROGULLARI beyligi kurulur. Dulkadirogullari beyligi Oguz boylarindan Boz-Ok’larin Gün-Han ogullari koluna bagli “devlet ve nimeti bol,devlet ve nimet sahibi” manasina gelen sahin sembollü Bayat boyuna mensup ve tarihi kaynaklarda (Kasgarli Mahmut; Divanü Lugati’tTürk) Oguz boylarinin dokuzuncusu olarak bilinmektedir.

Oguz’larin sag kolundan oldugu bilinen Bayat boyu, Oguz hanlarinin çiktigi dört Boz-Ok boyundan birisidir. Oguzlarin Bayat boyu Islamiyeti kabul etmeden önceki tarihinde Korkut Ata (Dede Korkut) ile temsil edilmistir. Islamiyeti kabul eden Oguzlarin Bayat boyu 11. yüzyildan itibaren Selçuklu hükümdarlari idaresinde Horasan ve Iran üzerinden Suriye ve Anadolu’ya gelirler. Konumuzla ilgili olmasi dolaysiyle biz Anadolu’ya gelen, Yozgat ve civarina yerlesen Boz-oklarin Bayat boyunu inceleyecegiz.
1404 yilinda Ankara civarinda yapilan, Osmanli padisahi Yildirim Bayezid ile Timurlenk arasindaki Ankara savasinda Osmanli padisahi Bayezid büyük bir yenilgiye ugrar. Aslinda burada savasan her iki tarafta Türktür. Savasi kazanan Timurlenk ordusu ile tekrar çekilirken, Yozgat ve civarinda bulunan Bayatlari ve Kara Tatarlar diye bilinen boylarin büyük bir çogunlugunu,hatta tamamina yakin bir bölümünü yanina alip tekrar Orta Asya’ya geri döner. Yozgat ve yöresinin nüfusu çok azalir, hatta tamamen bosalir. Bu sirada Kayseri’nin dogusunda bulunan Oguzlarin bir baska boyu olan Dulkadirogullari Yozgat ve yöresindeki bos olan yaylaliklara yerlestirilir. Yozgat’a yerlesen bu beylik zamanla güçlenir ve ismi çesitli olay ve isyanlara da karisir.
Iste Yozgat’in tüm köy ve kasabalarina vede Yozgat merkezine yerlesen Türk boylari Kayseri’den gelen Oguzlarin Dulkadirogullari beyliginden ve az miktardaki Bayat boyu kalintilarindan meydana gelmektedir.

Geef een reactie